Apr 17

Jordánsko z rýchlika

by in Ázia, Holy trip

Spojka nás vyhodí priamo pred našim hotelom. Luxus oproti tomu, kde som doteraz spával. S Obamom sa vydávame preskúmať Aqabu. Na chodníkoch stretávame ťavy, na ceste nadupané mašiny. Veľmi rýchlo sme našli malú reštauráciu, kde sme na hodinu zakotvili a navečerali sa (kto z vás si môže povedať, že večeral s Obamom, ha?). Pýtam sa, či majú nejaké špeciálne pivo, na čo čašník zareagoval len úsmevom a ponúkol mi vodu. Do budúcna by som si mal zistiť aspoň základné fakty krajiny, predtým ako si vypýtam alkohol v krajine, kde ho až tak moc nepodporujú. Zaplatený luxus treba využiť a tak zvyšok večera trávim na hoteli pozeraním amerických filmov a písaním flákača.

Naivne som si myslel, že sa zobudím skoršie a dám si rannú prechádzku mestom. Horko ťažko som stihol raňajky aby som bol 8:30 v hale, kde nás čaká odvoz do Petry. A tí smradi meškali hodinu! Keby viem, tak si aspoň zaplávať idem.

Všimnite si ináč pôdorys Aqaby, mestský architekt si dal záležať.

Informačné okienko

Jordánsko je moja prvá arabská krajina, ktorú som navštívil. Hlavný jazyk je arabčina, ale v kľude sa dohovoríte anglicky. Hlavná mena sú jordánske dináre, ale platiť sa dá viacmenej hocičím, či už izraelskými shekelmi, eurami (1 EUR ~ 0,92 JD) alebo dolármi (1 USD ~ 0,71 JD).

75% krajiny je púšť, kde skoro neprší a na juhu v Aqabe sa v letných dňoch teploty môžu vyšplhať až k 50 stupňom. Všetká zeleň je tu umelo zavlažovaná. Aqaba je tax-free zóna a jediný jordánsky prístav, kde veľa Jordáncov chodí cez víkendy (piatok a sobota) nakupovať.

Jordáncov je 6,5 – 8 miliónov, záleží či rátate aj prisťahovalcov alebo nie. Za posledných pár mesiacov sem zo Sýrie prišlo vyše pol milióna utečencov. Je to asi jediná arabská krajina, ktorá nemá ropu a žije z finančníctva, obchodu, dopravy a turizmu. Ekonomika krajiny je ale silne ovplyvnená situáciou na Blízkom východe.

Jordánsko vzniklo ako Britský protektorát v 1921, ktorému vládla dynastia Hášimovcov (Hashemite) na čele s kráľom Abdullahom. V 1946 si vybojovali nezávislosť od Britov a o 5 rokov neskôr boli oficiálne uznaní ako Jordánske hášimovské kráľovstvo (Hashemite Kingdom of Jordan), skrátene Jordánsko. Na kráľa Abdullaha bol v 1951 spáchaný atentát a k vláde sa dostal jeho syn Talal, ktorý však rok na to odstúpil. Prenechal tak žezlo svojmu synovi, teraz už zosnulému kráľovi Husseinovi, počas ktorého vlády bolo podpísané prímerie s Izraelom (vďaka čomu som sem mohol vycestovať). Hussein v 1999 zomrel na následky choroby a k vláde sa dostal jeho starší syn, terajší kráľ Abdullah II.

 

Tags: ,

Comments are closed.