Apr 13

The Holy Trip

by in Ázia, Holy trip

Osem mesiacov nikam necestovať. Chýba mi to. Musím to napraviť. Mesiac do minulosti ponúkal WizzAir letenku do Tel Avivu za 100 eur. Problém však bol odlet z Budapešti. Po posledných skúsenostiach s letom z Budapešti do Thessaloník som si povedal, že už nikdy viac. Jednak samotná cesta do Budapešti nie je najlacnejšia, ale ani cesta na BUD letisko z centra nie je najpriamejšia. MHDčkou to je na dva prestupy, taxi stojí 20 eur (spolu obe cesty), čo sa pri sólo cestovaní rozráta presne medzi jednu osobu. A to je dosť.

Priložíme ešte do kotla, lowcostové lety majú tendenciu lietať buď skoro ráno alebo neskoro večer a dostať sa z/do Budapešti v takýchto časoch je mizéria.

Chuť cestovať je však silná a tak dávam Budapešti ešte jednu šancu. Európu mám z vyše polovice (a po nastávajúcom lete z troch štvrtín) precestovanú a mimo nej som ešte nebol. Perfektná príležitosť.

Problémy s dopravou z centra Budapešti na letisko a spať som vyriešil cez WizzAir transfer bus a dopravu do a z Budapešti za mňa vyriešil WizzAir. Pôvodný odlet som mal pred obedom z BUD a návrat večer o 22 na BUD (čo sú hrozné časy), oba lety však WizzAir posunul na veľmi luxusné – odlet 15:40, návrat 13:50. Žiadne náhlenie, či nočné cestovanie.

Niekedy v tej dobe som začal čítať knihu This book is about travel, ktorá určite trochu zmenila môj pohľad na cestovanie. Tentoraz nemám dopredu zabookovane žiadne ubytovanie ani nemám určenú žiadnu pevnú trasu, či pamiatky, ktoré by som chcel vidieť. Popravde ani moc neviem čo chcem vidieť (okrem Petry). Mám požičané auto (pojazdný hotel) a cieľ prejisť Izrael zo severu na juh a naspäť Jordánsko z juhu na sever. Za predpokladu, že ma pustia cez hranice, ktoré sa dajú spočítať na prstoch 1 ruky aj keď ste vojnový veterán. Je to dokonca jeden z mála tripov, kedy nemám zo sebou Macbook, takže skutočne žiadna práca ale len dovolenka!

Rezervácia auta bola celkom priamočiara – nič moc lacné ani moc drahé a ideálne s dobrou poistkou. Môj tátoš na tyždeň bude Hyundai Accent ('or similiar' ako vraví požičovňa). Cena na týždeň s pripojistením bola necelých 190 eur. Neskôr som zistil, že na mieste ešte budem doplácať $10 na deň za to, že mám menej ako 25 rokov. Neveria mi, hyeny. Tým som si ale zaistil dopravu a ubytovanie počas celého tripu. Celkom dobrá cena a absolútna voľnosť pohybu. A rád šoférujem v cudzích krajinách. No a do tretice, vyriešilo to problém s inými zásuvkami pre moje iZariadenia, ktoré budem môcť nabíjať priamo v aute.

Do odletu som už moc vecí neriešil, nechávam tomu voľný priebeh. Každopádne zoznam vecí, ktoré som si zobral:

 • iPhone, iPad a Kindle
 • sluchátka
 • Canon EOS 500D
 • peňaženka + pas
 • 2x tričko s krátkym rukávom
 • kraťasy
 • spodné prádlo
 • hygienické potreby + malý uterák
 • tričko a kraťasy na behanie
 • prevodník z auto zástrčky na klasickú zástrčku (tá pohodlnosť!)

a ktoré som potreboval vybaviť:

 • medzinárodný vodičský preukaz
 • špeciálne krátkodobé cestovné poistenie

No a to je tak všetko. Momentálne sa nachádzam niekde nad územím Maďarska a práve som si uvedomil, že som zabudol jednu dôležitú vec – čitacku SD kariet do iPadu. Pokiaľ nenájdem nejaký Apple Store tak fotky uvidíte až po návrate.

Veľmi sa teším na tento výlet. Bude to nová skúsenosť v krajinách s úplne inou kultúrou voči Európe a s iným prístupom k cestovaniu. This is gonna be legen … wait for it …

 

Tags: ,

Comments are closed.