Z Aqaby je to asi 2 hodiny do Petry. Ideme klimatizovaným busom, takže pohodička. Asi v polke cesty máme prestávku na nákup suvenírov (nič som vám ale nekúpil). Vyjdem z busu a ovalí ma 10 stupňov! ZIMA! To som uprostred púšte naozaj nečakal.
Príchod do Petry ma trochu prekvapil. Viacej ako keď som zistil, že sa tu natáčal Indiana Jones. Bolo tu pristavených minimálne 50 busov a ako som sa neskôr dozvedel, Apríl je najnavštevovanejšie obdobie. Takže mrte turistov. Pred vami je asi 700m kamenistá cesta, kým sa dostanete k vstupu do Petry. Môžete si ju skrátiť, čo som aj urobil, na koňoch, ktoré sú v cene lístka. Vyžaduje sa ale sprepitné ~$5 (berú všetky meny) pre týpka, ktorý vám koňa požičia. Kone, ťavy, oslov a vozy môžete využívať naprieč celou Petrou, ale za to už platíte normálnu sumu + sprepitné. Od začiatku cesta len klesá a pokiaľ nechcete platiť Beduínom, tak naspäť pôjdete tou istou cestou, stále do kopca.
Práve dnes boli v Petre asi tri autobusy plné stredoškoláčok z Ammanu. Neviem či som tak pekný ako som múdry, alebo charizmu vyžarujem na kilometre, ale s asi 20 mladými Jordánčankami mám fotku v ich mobile. Takto nejak sa musí cítiť Brad Pitt, keď ho sledujú húfy mladých žien. Ego boost!
Historické okienko
Názov Petra pochádza z gréckeho slova “petros” a znamená “skala”. Petra bola hlavné mesto Nabataeanov, arabského kmeňa, ktorý prišiel do južného Jordánska pred viac ako 2200 rokmi. Boli majstri v obchodovaní a diplomacii, na svojich cestách vyberali poplatky, chránili svoje karavany, mali skryté miesta popri cestách so zásobami vody. Výnosy z obchodovania im umožnili rozšíriť svoje kráľovstvo na plochu 6-8x väčšiu ako je dnešné Jordánsko.
To sa samozrejme nepáčilo Rímskej ríši a v roku 106 k nej bolo kráľovstvo pripojené. Spojenie však bolo mierumilovné, Rimania si Nabataeanov vážili a dokonca im pomohli s budovaním ciest. Jediná zmena bola, že dane platili Rimanom.
V Petre je poznať vplyv gréckej, rímskej či egyptskej kultúry. Najznámejší monument, Al-Khazneh (The Treasury), hrobka Nabataeanského kráľa bola inšpirovaná práve gréckou a alexandríjskou kultúrou. Postavili ju v prvom storočí pred Kristom, ešte pred obsadením Rimanmi. Má 30m na šírku. 43m na výšku. Hlbšie v meste sa nachádza tiež divadlo, ktoré veľmi pripomína typické rímske divadlá, napriek tomu, že bolo postavené v prvom storočí nášho letopočtu. Je to kvôli silnejúcemu vplyvu Rímskej ríše zo západu. Na začiatku dokázalo pohltiť 3000 ľudí, neskôr po obsadení Rimanmi bolo rozšírené na kapacitu 7000.
Petra mala veľmi premyslený systém zavlažovania a dodávok vody. Nachádza sa uprostred púšte a bez vody by tu nič neprežilo. Úzke priestory a chodbičky spôsobujú, že ak začne pršať, do 30 minút z toho vznikne povodeň. Nabataeani preto na vrchu vytvorili hrádzu, aby voda nestekala do mesta a ručne prekopali tunel naprieč skalou, kde vodu odvádzali do zásobarne. Tú spolu s vodou z prameňov potom mohli aquaduktom, ktorý sa tiahne od začiatku až po koniec Petry, pohodlne distribuovať.
Napriek tomu, že aj po obsadení Rimanmi dokázala Petra a Nabataeani stále rásť, postupom času jej vplyv slabol a Petra začínala chátrať. Spôsobili to hlavne zmeny obchodných ciest, ktoré už Petrou neprechádzali. Klinec do hrobu zatĺklo zemetrasenie, ktoré síce moc nepoškodilo samotné mesto, ale vodný systém, ktorý sa v tej dobe nedal opraviť. Po 14. storočí bola Petra kompletne opustená a pre Západ úplne neznáma. Znovu ju objavil až v roku 1812 švajčiarský cestovateľ Johann Ludwig Burckhardt. V 1985 sa Petra dostala na zoznam chránených oblastí UNESCO a v roku 2004 bola vyhlásená ako jeden z moderných siedmich divov sveta.
Koniec historického okienka.
Na preskúmanie celej Petry je potreba asi 3 dni. Za jeden deň prejdete maximálne najzákladnejšiu trasu a skončíte pri Kráľovských hrobách. Odtiaľ je vidieť vládou postavená dedina, kam zadarmo v 70-tych a 80-tych rokoch nasťahovali Beduínov, ktorí obývali priestory Petry. Tým sa z Petry stala turistická atrakcia. Ak nechcete ísť tou istou cestou naspäť, môžete sa na ťavách zviesť do dediny a odtiaľ vás zavezú na začiatok Petry.
My sme mali na Petru len niekoľko hodín, čo je žalostne málo na preskúmanie všetkých monumentov, ktoré Petra ponúka. Určite by som sa sem rád v budúcnosti vrátil na kompletnú tour, tak ak sa niekto budete chystať, dajte mi vedieť.